Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

45. Henryk Hayden | Martwa natura z muszlą i ampułkami, 1963

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMartwa natura z muszlą i ampułkami, 1963
45
martwa-natura-z-muszla-i-ampulkami-1963-henryk-hayden

Henryk Hayden (1883 Warszawa - 1970 Paryż)

Martwa natura z muszlą i ampułkami, 1963

olej, płyta, 32 × 45 cm
sygn. i dat. l. d.: Hayden |63

Wytawiany i repodukowany:
– „Henri Hayden, Mistrzowie Ecole de Paris”, katalog wystawy, Villa la Fleur, Warszawa 2013, s.122, s. 188 (il.), nr kat. 122

„Malarstwo nie jest dodawaniem, jest odejmowaniem [...] Trzeba ująć tyle, ile to możliwe,
odjąć, oczyścić [...] Pozostawić tylko to, co istotne.”
Henri Hayden Artur Winiarski, „Henri Hayden, Mistrzowie Ecole de Paris”, Warszawa 2013, s. 77

Henryk Hayden Studiował na Politechnice Warszawskiej, a następnie w SSP w Warszawie (1904-1905) oraz w Académie "La Palette" w Paryżu (od 1907 r.). Od 1908 r. często bywał w Bretanii (Doëlan, Pont-Aven i Le Pouldu), gdzie zetknął się z W. Ślewińskim. Utrzymywał kontakty z wieloma przedstawicielami awangardy paryskiej, m.in. P. Picassem, M. Jacobem, J. Lipchitzem, H. Matissem. Uczestniczył w wystawach paryskich Salonów, a indywidualne pokazy swego malarstwa miał w wielu galeriach, m.in.: w Galerie Drouet, Galerie Rosenberg, Galerie Zborowski, Galerie Zak czy Waddington Gallery w Londynie. Retrospektywne wystawy artysty odbyły się w Museé National d`Art Moderne w Paryżu (1968) i Museé des Beaux-Arts w Rennes (1979). Początkowo jego malarstwo pozostawało pod wpływem Szkoły Pont-Aven i Ślewińskiego, a w latach 1912-1915 pod wpływem kubizmu Cézanne`a. W latach 1922-1953 malował realistyczne pejzaże i portrety o wysokich walorach dekoracyjnych. W pracach z tego okresu przejawia się jego niezwykła wrażliwość kolorystyczna i przywiązanie do obserwacji natury.