akwarela, ołówek, papier, 38 × 53 cm
w świetle passe-partout
sygn. ołówkiem l. d.: „H.Epstein”
– „Szymon Mondzajn i École de Paris. Polska awangarda malarska II połowy XX wieku. Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman”, Muzeum Narodowe Gdańsk, Oddział Sztuki Nowoczesnej- Pałac Opatów, 21.02–22.04.2015 r.
– „Między Montmartrem a Montparnassem. Dzieła polskich artystów działających w Paryżu w latach 1900–1939 z kolekcji prywatnych”, Muzeum Narodowe w Katowicach, 23.06–15.10.2017
Reprodukowany:
– „Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman”, Warszawa 2013, s. 47
– „Kolekcja Urszuli i Piotra Hofman”, Warszawa 2018, s. 44
Henryk Epstein Syn łódzkiego antykwariusza. Uczył się w prywatnej Szkole Rysunku Jakuba Kacenbogena w Łodzi. Ok. 1910 roku wyjechał na studia do Monachium. W 1913 roku na stałe osiadł w Paryżu, gdzie kontynuował naukę w Académie de la Grande Chaumière. Na Montparnasse przebywał wraz z zaprzyjaźnionymi z nim M. Chagallem, A. Modiglianim, Ch. Soutinem. W latach 1920-30 malował pejzaże w plenerze w Owerni, Bretanii i na Korsyce. Od początku lat 20-tych wystawiał w paryskich Salonach. Jedyną wystawą indywidualną była ekspozycja pośmiertna w paryskiej Galerie Berri-Raspail w 1946 roku. Po wojnie pokazywano jego prace na wielu wystawach zbiorowych środowiska École de Paris. Malował w technice olejnej, uprawiał również akwarelę, rysunek i grafikę. Na jego malarstwo ogromny wpływ miała twórczość Cézanne’a oraz fowistów. W 1944 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.