olej, płótno; 200 x 129 cm sygn. i dat. p. d.: H CZEŚNIK 84 oraz sygn. i opisany na odwrocie, nalepka z Josef Roggendorf International Fine Art Service
* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.
Henryk Cześnik Studiował na wydziale malarstwa PWSSP w Gdańsku, uzyskując dyplom w roku 1977 w pracowni K. Ostrowskiego. Obecnie jest profesorem gdańskiej ASP. Malarz, rysownik, scenograf, sporadycznie także aktor (Sztos, Chłopaki nie płaczą, Sztos 2). Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w znaczących galeriach i muzeach w kraju i zagranicą. Jest laureatem licznych ogólnopolskich nagród artystycznych i wyróżnień, między innym: Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach oraz prywatnych kolekcjach sztuki w kraju i zagranicą.
Mroczny, oniryczny nastrój, neurotyczna kreska czy przekornie potraktowana tematyka religijna to ulubione narzędzia artystycznej ekspresji Cześnika. Posługując się groteską, ironią, czy czarnym humorem potrafi opowiadać o sprawach najważnieszych. Jego charyzmatyczna twórczość jest pełna pasji i nieprzewidywalna. Jest w niej niepokój, który udziela się oglądającym.
Czytaj więcej