Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

99. Henryk Baranowski | W starym porcie/Trawlery, 1980 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiW starym porcie/Trawlery, 1980 r.
99
Henryk Baranowski | W starym porcie/Trawlery, 1980 r.

Henryk Baranowski (1932 Starogard Gdański - 2005 Gdynia)

W starym porcie/Trawlery, 1980 r.

olej, płyta, 50 × 70 cm
sygn. p. d.: H.Baranowski
na odwrocie fragmentarycznie zachowana nalepka autorska z opisem obrazu; autorski opis: 70X50 |TRAWLERY.

Na obrazie zostały przedstawione 3 parowe
trawlery: „Pluton”, „Pegaz” i „Wega”
u kresu swej morskiej służby we flocie
Państwowego Przedsiębiorstwa Połowów
Dalekomorskich Dalmor w Gdyni. Trawlery te zbudowane zostały w Wielkiej Brytanii w roku 1926, zakupione ok. 1950 roku dla gdyńskiego Dalmoru.

Henryk Baranowski Studiował w PWSSP w Sopocie u J. Studnickiego i J. Wodyńskiego. Należał do ZPAMiG. Odbył wiele podróży artystycznych, głównie do krajów europejskich, ale także do Afryki i na Bliski Wschód. Brał udział w licznych wystawach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Miał 40 pokazów indywidualnych. Był laureatem wielu nagród. Prace artysty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Uprawiał malarstwo i grafikę. Dominującym wątkiem twórczości Baranowskiego jest marynistyka. Malował ponadto pejzaże, często kaszubskie, widoki odwiedzanych licznie miast, sceny obrazujące życie ich mieszkańców, także portrety i kwiaty. Twórczość artysty jest różnorodna tak pod względem tematyki, jak i techniki: stosował olej, akwarelę, gwasz oraz pastel.
Cena wylicytowana
17 000 zł