Varia® 47 / 25 czerwca 2022

36. Henryk Baranowski | Kuter torpedowy

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Kuter torpedowy
powrót
36
Henryk Baranowski | Kuter torpedowy

Henryk Baranowski (1932 Starogard Gdański - 2005 Gdynia)

Kuter torpedowy

olej, tektura, 50 × 70 cm
sygn. l.d” „H.Baranowski"

Zapewne jest to kuter torpedowy Polskiej Marynarki Wojennej z lat 1950–1960.
Identyfikacja jednostki pływającej dzięki uprzejmości p. Jana Tymińskiego z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

„Baranowski należał do wąskiego grona malarzy marynistow, ktorzy mieli prawdziwy kontakt z morzem. Dla marynisty udział w rejsach to cenna nauka, pozwalająca dobrze poznać ten żywioł we wszystkich fazach jego wewnętrznego życia. Nic dziwnego, że w przedstawieniach jednostek, zarowno marynarki wojennej, jak i floty handlowej, a także – najtrudniejszych dla malarza – żaglowcow, Henryk Baranowski nie ma sobie rownych znając morską rzeczywistość, potrafi oddać ich charakter, trafnie przedstawić ożaglowanie i olinowanie”

W. Zmorzyński, „Henryk Baranowski, malarstwo”. Gdynia 2003, s. 10

Henryk Baranowski Studiował w PWSSP w Sopocie u J. Studnickiego i J. Wodyńskiego. Należał do ZPAMiG. Odbył wiele podróży artystycznych, głównie do krajów europejskich, ale także do Afryki i na Bliski Wschód. Brał udział w licznych wystawach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Miał 40 pokazów indywidualnych. Był laureatem wielu nagród. Prace artysty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i poza jej granicami. Uprawiał malarstwo i grafikę. Dominującym wątkiem twórczości Baranowskiego jest marynistyka. Malował ponadto pejzaże, często kaszubskie, widoki odwiedzanych licznie miast, sceny obrazujące życie ich mieszkańców, także portrety i kwiaty. Twórczość artysty jest różnorodna tak pod względem tematyki, jak i techniki: stosował olej, akwarelę, gwasz oraz pastel.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
10 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się