Aukcja Prac na Papierze / 10 października 2020

42. Fryderyk Pautsch | Nowy Zagórz, 1915 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeNowy Zagórz, 1915 r.
42
Fryderyk Pautsch | Nowy Zagórz, 1915 r.

Fryderyk Pautsch (1887 Delatyn - 1950 Kraków)

Nowy Zagórz, 1915 r.

akwarela, papier, 19 × 29 cm w świetle passe-patout
sygn. i opisana w l.g.: Nowy Zagórz (…) 1915/Bahnhof Fpautsch

Fryderyk Pautsch Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J. P. Laurensa. W roku 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Od 1919 r. kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zaś w 1925 r. objął stanowisko profesora akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?. Był zafascynowany Huculszczyzną i Podhalem. Jako jeden z pierwszych malarzy, obok K. Sichulskiego i W. Jarockiego, podjął w swej twórczości tematykę rodzajową związaną z życiem Hucułów. Ponadto malował pejzaże, sceny batalistyczne, kompozycje religijne, portrety i martwe natury.
Cena wylicytowana
3 400 zł