Aukcja Dzieł Sztuki / 22 sierpnia 2020

31. Fryderyk Pautsch | Martwa natura (słoneczniki – girasole, martwa natura, słoneczniki i karpie), 1932 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMartwa natura (słoneczniki – girasole, martwa natura, słoneczniki i karpie), 1932 r.
31
martwa-natura-sloneczniki-girasole-martwa-natura-sloneczniki-i-karpie-1932-r-fryderyk-pautsch

Fryderyk Pautsch (1887 Delatyn - 1950 Kraków)

Martwa natura (słoneczniki – girasole, martwa natura, słoneczniki i karpie), 1932 r.

olej, płótno, 125,5 × 101 cm
sygn. i dat. l. d.: Pautsch/1932

na krośnie 5 nalepek wystawowych: -z Bienalle w Wenecji z 1936 r.,- dwie nalepki z TPSP w Krakowie
z 1935 r. i 1936 r.,- nalepka z wystawy w TZSP (?) [fragmenty] oraz nalepka z nadrukiem: „1936/1981”

1935 – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk
Pięknych w Krakowie
1936 – Towarzystwo Przyjaciół Sztuk
Pięknych w Krakowie
1936 – Bienalle w Wenecji

Atelier artysty.
Kolekcja syna malarza profesora dr hab. Fryderyk Pautsch (1911–1992), kierownika katedry Biologii na Akademii Medycznej w Gdańsku. Kolekcja prywatna, Gdańsk (obraz został sprezentowany przez syna malarza)

Martwe natury wyjątkowo rzadko pojawiają się w twórczości artysty. Jedyną znaną analogiczną pracą jest „Martwa natura” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (olej, płótno, 125 x 100 cm, ilustr). Prezentowana na aukcji i wielokrotnie wystawiana „Martwa natura” jest unikatową i wybitną pracą artysty. Pokazywana w Sali Honorowej na Biennale w Wenecji była przez wiele lat w kolekcji rodziny
artysty. Prezentowany obraz doskonale ukazuje pełen kunszt i temperament artysty, o czym pisał Mieczysław Treter: „Żywiołowa siła twórczego temperamentu, świeżość pomysłów i niepowstrzymany niczem pęd młodości, wierzącej w pewność swych środków, bujność silnego kolorytu i niezwykle intensywna zdolność charakterystyki (…).” M. Treter, Katalog wystawy obrazów Fryderyka Pautscha, 1911 r., s. 16.

Fryderyk Pautsch Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J. P. Laurensa. W roku 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Od 1919 r. kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zaś w 1925 r. objął stanowisko profesora akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?. Był zafascynowany Huculszczyzną i Podhalem. Jako jeden z pierwszych malarzy, obok K. Sichulskiego i W. Jarockiego, podjął w swej twórczości tematykę rodzajową związaną z życiem Hucułów. Ponadto malował pejzaże, sceny batalistyczne, kompozycje religijne, portrety i martwe natury.
Cena wylicytowana
56 000 zł