Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

17. Fryderyk Pautsch | Hucuł na połoninie

Aukcja dziAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Hucuł na połoninie
Hucuł na połoninie - 1Hucuł na połoninie - 2

Fryderyk Pautsch (1887 Delatyn - 1950 Kraków)

Hucuł na połoninie

olej, sklejka, 26 x 41 cm w świetle oprawy, sygn. l.d.: FrPautsch

Fryderyk Pautsch Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J. P. Laurensa. W roku 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Od 1919 r. kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zaś w 1925 r. objął stanowisko profesora akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?. Był zafascynowany Huculszczyzną i Podhalem. Jako jeden z pierwszych malarzy, obok K. Sichulskiego i W. Jarockiego, podjął w swej twórczości tematykę rodzajową związaną z życiem Hucułów. Ponadto malował pejzaże, sceny batalistyczne, kompozycje religijne, portrety i martwe natury.
Cena wylicytowana
14 000 zł