Aukcja Dzieł Sztuki / 25 listopada 2017

70. Fryderyk Pautsch | Chłopi na targu w Kołomyji

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiChłopi na targu w Kołomyji
70
Chłopi na targu w Kołomyji

Fryderyk Pautsch (1887 Delatyn - 1950 Kraków)

Chłopi na targu w Kołomyji

olej, tektura, 21 × 30 cm
sygn. l. d.: FPautsch
na odwrocie nalepka wystawowa z 1912 roku (?) z opisem pracy
i numerem 45747

Fryderyk Pautsch Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Unierzyskiego i L. Wyczółkowskiego, następnie kształcił się w paryskiej Académie Julian u J. P. Laurensa. W roku 1906 zamieszkał we Lwowie. W latach 1912-1919 był profesorem malarstwa dekoracyjnego w Akademii Sztuki we Wrocławiu. Od 1919 r. kierował Szkołą Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, zaś w 1925 r. objął stanowisko profesora akademii krakowskiej. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich ?Sztuka?. Był zafascynowany Huculszczyzną i Podhalem. Jako jeden z pierwszych malarzy, obok K. Sichulskiego i W. Jarockiego, podjął w swej twórczości tematykę rodzajową związaną z życiem Hucułów. Ponadto malował pejzaże, sceny batalistyczne, kompozycje religijne, portrety i martwe natury.
Cena wylicytowana
6 500 zł