Aukcja Sztuki Fantastycznej / 25 czerwca 2022

63. Franciszek Starowieyski | Bez tytułu, 1989

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki FantastycznejBez tytułu, 1989
63
Franciszek Starowieyski | Bez tytułu, 1989

Franciszek Starowieyski (1930 Bratkówka k. Krosna - 2009 Warszawa)

Bez tytułu, 1989

pastel, gwasz, papier, 31,3 x 23,5 cm, sygnowany po lewej monogramem wiązanym 'FS' oraz datowany: '1689'

Franciszek Starowieyski Franciszek Starowieyski pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Grafik, malarz i scenograf, autor licznych plakatów teatralnych i filmowych; kolekcjoner, miłośnik baroku, erudyta. Był jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki współczesnej, a jednocześnie artystą osobnym, nieprzynależącym do żadnej grupy artystycznej. Pomysłodawca i realizator spektakli Teatru Rysowania, w czasie, których na oczach publiczności powstawały wielkoformatowe kompozycje. Wypracował swój własny surrealistyczno ? groteskowy język wypowiedzi artystycznej, charakteryzujący się barokową wybujałością form, bogatą symboliką, niezwykłym rozmachem i zmysłowością. W swojej twórczości pragnął mówić o sekretnych dążeniach człowieka, jego tajemnych marzeniach, a określał ją mianem eternofugizmu ? ucieczki ku wieczności. Zafascynowany epoką baroku datował swoje prace 300 lat wstecz. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1985 roku.
Cena wylicytowana
4 000 zł