Aukcja Malarstwa Polskiego (5) / 8 lipca 2020

10. Ferdynand Ruszczyc | Nokturn- Nocny widok portu, 1893 r.

HomeAukcje archiwalneAukcja Malarstwa Polskiego (5)Nokturn- Nocny widok portu, 1893 r.
Nokturn- Nocny widok portu, 1893 r. - 1Nokturn- Nocny widok portu, 1893 r. - 2

Ferdynand Ruszczyc (1870 Bohdanów k. Oszmiany - 1936 tamże)

Nokturn- Nocny widok portu, 1893 r.

olej, tektura, 11,5 x 16,7 cm, sygn. p.d.: F. Ruszczyc, na odwrocie na ramie naklejka MHK z wystawy: Prywatna kolekcja z Poznania. Malarstwo polskie. Porcelana europejska. Katowice, marzec-maj 2005
Opinie:
-Ferdynanda Ruszczyca - wnuka artysty , z dnia 19.02.2020 r.
-Prywatna kolekcja z Poznania. Malarstwo polskie. Porcelana europejska. Katowice, marzec-maj 2005

Ferdynand Ruszczyc Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu pod kierunkiem I. Szyszkina i A. Kuindżiego. W r. 1898 odbył wielką podróż po Europie, odwiedzając Niemcy, Francję, Belgię, Szwajcarię i Włochy. Już podczas studiów uczestniczył w Wystawach Wiosennych Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu; w latach 1899-1902 wystawiał wraz ze stowarzyszeniem "Mir Iskusstwa" w Petersburgu i Moskwie. Od 1899 r. prezentował swą twórczość w TZSP w Warszawie. W 1900 r. został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W roku 1903 współpracował przy organizowaniu Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, w której, w latach 1904-07, piastował stanowisko profesora. Przez rok prowadził katedrę pejzażu w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1907 r.). Po powrocie na Wileńszczyznę w roku 1908, związał się na wiele lat (1919-32) z uniwersytetem wileńskim. Artysta malował pejzaże, często surowe, północne, o silnym ładunku symbolizmu, widoki miejskie, ale także sceny alegoryczne i fantastyczne.