Varia 22 / 7 kwietnia 2018

7. Feliks Michał Wygrzywalski | Klif

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 22Klif
Klif

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 Przemyśl - 1944 Rzeszów)

Klif

olej, płyta, 28 x 43 cm
sygn. l. d.: F. M. Wygrzywalski/Hel

Feliks Michał Wygrzywalski
Był absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (klasa K.Marra i L.Hetericha) oraz Akadémie Julian w Paryżu. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzymie, zaś w 1908 r. powrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie pracował w teatrze oraz współpracował też z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawiał w TPSP w Krakowie. Malował obrazy o tematyce rodzajowej, często z udziałem kuszących, fantastycznych nimf morskich. Malował nasyconymi, wyrazistymi barwami, zestawionymi z mocnymi kontrastami świetlnymi. Stworzył znakomite, dynamiczne sceny z życia rybaków, nostalgiczne „zatrzymane kadry” z życia nadmorskich kurortów. Największym uznaniem wśród kolekcjonerów cieszą się jego serie pejzaży nadmorskich i scen z rybakami, a także tematy orientalne, do których powracał po podróży do Egiptu w 1906 r.
Cena wylicytowana
5 000 zł