Aukcja Dzieł Sztuki / 20 sierpnia 2022

14. Feliks Michał Wygrzywalski | Elegia

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiElegia
Feliks Michał Wygrzywalski | ElegiaFeliks Michał Wygrzywalski | Elegia

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 Przemyśl - 1944 Rzeszów)

Elegia

olej, płótno, 54 x 39 cm
sygn. i opisany l. d.: "Elegia/ F. M. Wygrzywalski"

"W starożytności klasycznej nagość była jednym z atrybutów istot boskich, symbolizowała ich wyniesienie ponad normy i ograniczenia krępujące śmiertelników. (...) Ta konwencja stała się nieodłącznym elementem artystycznej maniery akademickiej i Wygrzywalski często z niej korzystał, przemieniając zwykłe pejzaże w - jeśli tak rzec można - krajobrazy bajeczne, zaludniane przez nimfy, sylenów i trytony. Często te postaci nie są zajęte żadną konkretną czynnością. Sama ich obecność sprawia, że ukazana scena nabiera jakiegoś szczególnego, nieuchwytnego czaru, wykraczającego poza proste uznanie dla urody krajobrazu."

Nad ciepłym morzem. Feliks Michał Wygrzywalski. Centralne Muzeum Morskie, Gdańsk 2013, s. 13

Feliks Michał Wygrzywalski
Był absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (klasa K.Marra i L.Hetericha) oraz Akadémie Julian w Paryżu. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzymie, zaś w 1908 r. powrócił do rodzinnego Lwowa, gdzie pracował w teatrze oraz współpracował też z Tygodnikiem Ilustrowanym. Od 1901 r. wystawiał w TPSP w Krakowie. Malował obrazy o tematyce rodzajowej, często z udziałem kuszących, fantastycznych nimf morskich. Malował nasyconymi, wyrazistymi barwami, zestawionymi z mocnymi kontrastami świetlnymi. Stworzył znakomite, dynamiczne sceny z życia rybaków, nostalgiczne „zatrzymane kadry” z życia nadmorskich kurortów. Największym uznaniem wśród kolekcjonerów cieszą się jego serie pejzaży nadmorskich i scen z rybakami, a także tematy orientalne, do których powracał po podróży do Egiptu w 1906 r.
Estymacja:
20 000 - 30 000 zł
Cena wywoławcza:
14 000 zł