olej, płótno, 49,5 x 34,5 cm, sygn. l.d.: E.Urbański de Nieczuja
Eugeniusz Urbański-Nieczuja Malarz portretów kobiecych przedstawianych na ornamentalnie traktowanym tle witraży lub wzorzystych tkanin, często z motywem pawich piór. W jego obrazach widać wpływy sztuki secesji, a także inspiracje malarstwem Edwarda Okunia. Prace artysty przechowywane są m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi (Profil kobiety na tle witraża). W okresie międzywojennym obrazy artysty zyskały popularność dzięki reprodukcjom na pocztówkach krakowskiego Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich.