Varia 32 / 16 października 2019

19. Eugeniusz Urbański-Nieczuja | Dama w alei parkowej, 1922 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 32Dama w alei parkowej, 1922 r.
Dama w alei parkowej, 1922 r. - 1Dama w alei parkowej, 1922 r. - 2

Eugeniusz Urbański-Nieczuja (1877-1955)

Dama w alei parkowej, 1922 r.

olej, tektura, 51,5 x 63,5 cm, sygn. i dat. p.d.: E. Nieczuja-Urbański / 22

Eugeniusz Urbański-Nieczuja ciekawy, mało znany malarz, m.in. autor portretów kobiecych przedstawianych na ornamentalnie traktowanym tle witraży lub wzorzystych tkanin, często z motywem pawich piór. W jego obrazach widać wpływy sztuki secesji, a także inspiracje malarstwem E. Okunia. Prace artysty przechowywane są m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi (Profil kobiety na tle witraża). W okresie międzywojennym obrazy artysty zyskały popularność dzięki reprodukcjom na pocztówkach krakowskiego Wydawnictwa Salonu Malarzy Polskich
Cena wylicytowana
12 000 zł