Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

98. Eugeniusz Dzierzencki | Przystań, 1976 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiPrzystań, 1976 r.
98
Eugeniusz Dzierzencki | Przystań, 1976 r.

Eugeniusz Dzierzencki (1905 Warszawa - 1990 Sopot)

Przystań, 1976 r.

olej, płótno, 48,5 × 68,5 cm
sygn. i dat. l. d.: E.Dzierzencki/1976.

Eugeniusz Dzierzencki Edukację malarską rozpoczął w Warszawie w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa (w latach 1924 ? 1925). Począwszy od 1935 r. regularnie spędzał wakacje na Półwyspie Helskim, skąd wyjeżdżał do Lisiego Jaru, Jastrzębiej Góry i Karwii. Od 1949 roku należał do Komitetu Polskich Artystów Marynistów, a od 1956 roku do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków ?Zachęta?. Brał udział w licznych wystawach marynistycznych m. in. w Pierwszej Wystawie Marynistycznej w 1958 roku w Warszawie. Dzierzencki pozostawił po sobie bogatą spuściznę malarską o szerokim wachlarzu tematycznym. Jego realistyczne obrazy cechuje doskonały warsztat, czysty i pewny rysunek. Łodzie na morzu to charakterystyczny motyw ikonograficzny w twórczości artysty, który malował je o różnych porach dnia i roku oraz w zróżnicowanej aurze.
Cena wylicytowana
7 500 zł