Varia® 47 / 25 czerwca 2022

32. Eugeniusz Dzierzencki | Przy klifie

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 47Przy klifie
Eugeniusz Dzierzencki | Przy klifie

Eugeniusz Dzierzencki (1905 Warszawa - 1990 Sopot)

Przy klifie

olej, płótno, 50 × 68 cm
sygn. l. d.: „E.Dzierzencki”

– Zakup z pracowni artysty w roku 1982/3.

Eugeniusz Dzierzencki Edukację malarską rozpoczął w Warszawie w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem M. Kotarbińskiego i W. Skoczylasa (w latach 1924 ? 1925). Począwszy od 1935 r. regularnie spędzał wakacje na Półwyspie Helskim, skąd wyjeżdżał do Lisiego Jaru, Jastrzębiej Góry i Karwii. Od 1949 roku należał do Komitetu Polskich Artystów Marynistów, a od 1956 roku do Ogólnopolskiej Grupy Artystów Plastyków ?Zachęta?. Brał udział w licznych wystawach marynistycznych m. in. w Pierwszej Wystawie Marynistycznej w 1958 roku w Warszawie. Dzierzencki pozostawił po sobie bogatą spuściznę malarską o szerokim wachlarzu tematycznym. Jego realistyczne obrazy cechuje doskonały warsztat, czysty i pewny rysunek. Łodzie na morzu to charakterystyczny motyw ikonograficzny w twórczości artysty, który malował je o różnych porach dnia i roku oraz w zróżnicowanej aurze.
Cena wylicytowana
6 000 zł