Aukcja Dzieł Sztuki / 9 maja 2020

83. Erno Erb | Almachiusz z gladiatorami, 1920 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiAlmachiusz z gladiatorami, 1920 r.
83
Almachiusz z gladiatorami, 1920 r.

Erno Erb (1878 lub 1890 Lwów - 1943 tamże)

olej, płótno naklejone na płytę, 75 × 55 cm
sygn. i dat. p. d.: E.Erb 1920

Obraz przedstawia świętego męczennika Almachiusza, zwanego również Telemachiuszem. Mnich walczył przeciwko walkom gladiatorów. Według historyka Teodoret z Cyru, podczas próby powstrzymania starć gladiatorów w rzymskim amfiteatrze, został ukamieniowany przez rozwścieczony tłum. Po tym wydarzeniu Cesarz Honoriusz ogłosił go męczennikiem, a wkrótce potem (tygodnie lub miesiące) zlikwidował walki gladiatorów. Ostatnia walka gladiatorów w Rzymie miała miejsce 1 stycznia 404 r., więc śmierć Telemacha przypisuje się właśnie tej dacie.
Prezentowany w ofercie aukcyjnej obraz namalowany w 1920 roku przez Erno Erba ukazuje moment wtargnięcia Almachiusza na arenę i rozdzielenia walczących gladiatorów. Jest to kopia obrazu z 1878 roku autorstwa belgijskiego malarza Josepha Stallaerta (1825–1903). Kompozycja ta jest znana z ryciń wykonanych według tej kompozycji.

Cena wylicytowana
8 500 zł