olej, płyta, 31 x 23 cm, sygn. i dat. l.g.: Eisman Semenowsky.Paris 1892
Emile Eisman-Semenowsky Artysta najprawdopodobniej polskiego pochodzenia o żydowskich korzeniach. Był genialnym samoukiem, brak bowiem jakikolwiek informacji o jego edukacji artystycznej. W latach 80-tych mieszkał w Paryżu. Z tego właśnie okresu pochodzi najwięcej jego prac. Inspirował się orientalizmem i starożytnością. W jego twórczości dominują kobiety, które były natchnieniem i pasją artysty. Malował je w stylizowanych orientalnych sukniach, flirtująco spoglądające spod parasolki czy piękne, zamyślone, zapatrzone. Jego obrazy urzekają doskonałością i pięknem.