Aukcja Malarstwa Polskiego / 8 lutego 2023

15. Emil Boratyński | Dama z kwiatami

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoDama z kwiatami
dama-z-kwiatami-emil-boratynski-719694dama-z-kwiatami-emil-boratynski-981666

Emil Boratyński (1806 lub 1810 - 1876 Paryż)

Dama z kwiatami

olej, płótno, 41 x 33 cm, opis. na odwrociu: K.E. Boratyński/ 27 Bd d' Enfez/ Paris

Emil Boratyński
Pod takim pseudonimem tworzył Emil Jurkiewicz lub Emil Edmund Korczak Boratyński. Był on barwną postacią i mistyfikatorem, działał na emigracji w czasach po powstaniu listopadowym. Boratyński pochodził spod Krakowa i uczył się malarstwa w Szkole Sztuk Pięknych u Józefa Brodowskigo. W latach 30. zaczął wystawiać pod pseudonimem. W brytyjskiej Royal Academy odnotowano dwa obrazy wystawione pod tym nazwiskiem. Był bon-vivantem, podającym się za arystokratę, używającym herbu Korczak. Swoje wystawne życie dzielił między europejskie metropolie: Londyn, Paryż i Rzym. W końcu w 1842 roku osiadł we Florencji gdzie założył pracownię malarską oraz zaczął wykładać na Akademii. Znał się ze znakomitościami polskiego życia emigracyjnego, poetami, artystami i arystokratami. Wśród nich byli Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid. Portretował osoby związane ze środowiskiem Hotelu Lambert. Malarz utrzymywał też kontakty z krajem, wystawiając przynajmniej trzykrotnie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W latach 1850-56 przebywał w Warszawie. Wystawiał m.in. na wystawie we Lwowie 1894 r. Prace w Muzeum Narodowym w Warszawie i europejskich zbiorach prywatnych.