Aukcja Sztuki Fantastycznej / 25 czerwca 2022

28. Edward Dwurnik | Poznań, 2018

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Sztuki FantastycznejPoznań, 2018
28
Edward Dwurnik | Poznań, 2018Edward Dwurnik | Poznań, 2018

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

Poznań, 2018

akryl, płótno, 55 x 46 cm, sygnowany l.d.: '2018 E. Dwurnik' oraz opisany na odwrocie: '2018 | E. DWURNIK | "POZNAŃ" | NR: IX - 2469 - 7584' oraz certyfikat autorski

Edward Dwurnik

W latach 1963–1970 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na ASP w Warszawie. Na jego twórczość istotny wpływ miała wystawa Nikifora Krynickiego, którego prace oglądał w 1965 roku. W tym czasie zainaugurował serię prac – akwarel, rysunków i obrazów olejnych pt. „Podróże autostopem”. Były to ukazane z lotu ptaka widoki miast polskich, a w l. 90. także europejskich, m. in. Londynu czy Paryża. Serię tę artysta kontynuował do śmierci. W latach 70. pracował nad cyklami „Robotnicy” oraz „Sportowcy”, ukazujących ludzi pracy PRL w krzywym zwierciadle. W kolejnych latach powstawały nowe, m.in. „W Drodze na Wschód” w l. 1989–1991, „Od Grudnia do Czerwca” w l. 1990–1994, w których upamiętnia ofiary stalinizmu i stanu wonnego. Pozostałe cykle to np. „Portret”, „Niech żyje wojna”, „Diagonalne”, „Wyliczanka”. Jako jedyny artysta z Polski brał udział w prestiżowej wystawie Documenta 7 w Kassel. Zdobył liczne nagrody, m. in. im. Cypriana Kamila Norwida w 1981 roku, Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” w 1983 r., Coutts Contemporary Art Foundation w 1992. W ostatnich latach życia został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cena wylicytowana
70 000 zł