Aukcja ze zbiorów kolekcjonera / 22 września 2021

17. Edward Dwurnik | Kontrabasista, 2017

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów kolekcjoneraKontrabasista, 2017
kontrabasista-2017-edward-dwurnik-947921kontrabasista-2017-edward-dwurnik-1287872

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

Kontrabasista, 2017

akryl, płótno, 18 x 13 cm, sygn. i dat. u góry.: 2017 E.Dwurnik, sygn. i dat. na odwrocie: 2017 | E.DWURNIK

Edward Dwurnik W latach 1963-70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę na ASP w Warszawie. W 1965 r. rozpoczął prace nad cyklem rysunków i akwarel, a od 1966 r. obrazów olejnych "Podróże autostopem" – charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka (kontynuowany do dziś). Od 1970 r. powstało kilkanaście innych cykli malarskich, m. in. w latach 1972-1978 „Sportowcy”, ukazujący karykaturalnie i komiksowo bohaterów codzienności czasów PRL-u. Wśród kolejnych cykli obrazów powstały dwie serie poświecone tragicznym losom ludzi uwikłanych w historię: w "Drodze na Wschód" (1989-1991) Dwurnik upamiętnia ofiary stalinizmu, a w "Od Grudnia do Czerwca" (1990-1994) ofiary stanu wojennego w Polsce. Inne serie to min. "Portret" (od lat 70-tych), "Robotnicy" (lata 80-te), "Niech żyje wojna!" (1991-1993), "Niebieskie miasta" (od 1993), "Diagonalne" (od 1996), "Wyliczanka" (od 1996). Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Indywidualnie prezentował swoje prace na wystawach monograficznych m.in. w 2001 r. w warszawskiej Zachęcie.
Cena wylicytowana
10 000 zł