Aukcja Varia ® (58) / 15 czerwca 2024

1. Edward Dwurnik | Galicja, 2001

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Varia ® (58)Galicja, 2001
Edward Dwurnik | Galicja, 2001

Edward Dwurnik (1943 Radzymin - 2018 Warszawa)

Galicja, 2001

olej/akryl, płótno, 146 × 114 cm
sygn. dat. i opis. p. d.: „GALICJA 2001 E.DWURNIK”

opisany na odwrocie: „14 I 2001/E. DWURNIK „GALICJA”/XXIII/82/2673”

– prezent od artysty w 2003 roku, od tej pory w kolekcji rodzinnej

Prezentowany obraz był pierwowzorem limitowanej edycji inkografii

Edward Dwurnik
Jeden z najgłośniejszych malarzy polskiej sztuki współczesnej. W latach 1963–70 studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom otrzymał w 1970 roku. Na jego całą twórczość istotny wpływ miała wystawa dzieł Nikifora Krynickiego w 1965. W tym samym roku rozpoczął pracę nad cyklem rysunków i akwarel, a od 1966 r. obrazów olejnych „Podróże autostopem”. Na ten cykl składają się charakterystyczne widoki miast z lotu ptaka. Inne serie to m.in. „Portret” (od lat 70-tych), „Robotnicy” (lata 80-te), „ Niech żyje wojna! ” (1991–1993), „ Niebieskie miasta” (od 1993), „Diagonalne” (od 1996) czy „Wyliczanka” (od 1996). Dwurnik odniósł międzynarodowy sukces dzięki udziałowi w wyjątkowej ekspozycji sztuki nowoczesnej pt. „documenta 7” w Kassel w 1982 roku brał w niej udział jako jedyny artysta z Polski. Uczestniczył w ponad 90 wystawach zbiorowych oraz w ponad 80 wystawach indywidualnych. Artysta otrzymał wiele nagród, m. in. Nagrodę Kulturalną „Solidarności”, Nouvelle Biennale de Paris w 1985 czy Coutts Contemporary Art Foundation w 1992 roku. W ostatnich latach życia został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Cena wylicytowana
235 000 zł