Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera / 28 września 2022

22. Dorota Grynczel | Kompozycja 2/93, 1993

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów KolekcjoneraKompozycja 2/93, 1993
kompozycja-293-1993-dorota-grynczel

Dorota Grynczel (1950-2018)

Kompozycja 2/93, 1993

olej, płótno, 85 x 55 cm, opisany na odwrocie: DOROTA GRYNCZEL | 2/93 "Kompozycja 2/93"

Dorota Grynczel
Polska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie broniła dyplom w 1977 r. w pracowni prof. Jana Tarasina. Zajmowała się malarstwem sztalugowym i tkaniną unikatową. Stypendystka The Pollock-Krasner Fundation w Nowym Jorku (1992) oraz Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie (1993), jako pierwsza kobieta w historii warszawskiego Wydziału Malarstwa ASP została dziekanką (2012-2016). Laureatka licznych nagród krajowych i międzynarodowych, wyróżniona m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1976); Srebrnym Klockiem na 7. Międzynarodowym Biennale w Brukseli (1996); Brązowym Medalem na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (1998); Wyróżnieniem (2002) i II Nagrodą (2005) na 4. i 5. Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczowie; Brązowym Medalem na 6. Międzynarodowym Biennale Tkaniny Z Lozanny do Pekinu w Zhenhzhou w Chinach (2010); Wyróżnieniem oraz Nagrodą ZPAP na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2013). Swoje prace prezentowała na ponad 20 indywidualnych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Galerii DAP w Warszawie (1981); Galerii Studio w Warszawie (1986); Muzeum Sztuki Współczesnej w Chełmie (1987); Galerii Rzeźby w Warszawie (1988, 1989, 1995); Stadtisches Museum w Bad Oeynhausen, Niemcy (1989); Stadtisches Museum w Herford, Niemcy; Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu (1993); Galerii Prezydenckiej w Warszawie (1996); ASP w Łódzi (1999); Muzeum Sztuki Współczesnej w Łódzi (2000); Galerii Krytyków w Warszawie (2002).
Cena wylicytowana
23 000 zł