Varia® 45 / 15 grudnia 2021

16. Czesław Sadowski | Kwiaciarki, 1932 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria® 45Kwiaciarki, 1932 r.
kwiaciarki-1932-r-czeslaw-sadowski-1807518kwiaciarki-1932-r-czeslaw-sadowski-1775244

Czesław Sadowski (1902-1959)

Kwiaciarki, 1932 r.

olej, płótno, 70,5 x 60 cm sygn. p.d.: Sadowski / 1932

Czesław Sadowski
Twórca pejzaży, portretów, martwych natur a także abstrakcji. Malował też karykatury i monotypie. W Białymstoku pracował jako nauczyciel rysunków. Józef Rapacki dostrzegł jego talent malarski i za jego namową Sadowski wstąpił do Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie kształcił się pod kierownictwem prof. Karola Tichego. W latach 1929 - 1931 przebywał w Paryżu na stypendium ufundowanym przez magistrat białostocki. Po powrocie pracował jako nauczyciel w Białymstoku w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza (1934 - 1937). Współtworzył Grupę Plastyków Białostockich Forma - Farba - Faktura. W 1938 r. roku pracował we Lwowie jako rysownik w Dzienniku Polskim. Po wojnie osiedlił się w Łodzi. Pracował tam twórczo i społecznie. Był członkiem łódzkiej grupy artystycznej Piąte Koło zrzeszającej malarzy i poetów. Wystawiał swoje prace w Białymstoku, w Zachęcie, oraz w Łodzi na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Obrazy jego znajdują się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi i Muzeum Historycznym w Białymstoku oraz w kolekcjach prywatnych.