85. Czesław Rzepiński | Autoportret

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 39Autoportret
85
autoportret-czeslaw-rzepinski

Czesław Rzepiński (1905 Strusowa k. Trembowli - 1995 Kraków)

Autoportret

olej, płótno, 56 x 43 cm, sygn. p.d.: Rzepiński

Czesław Rzepiński Był słuchaczem Wolnej Szkoły Malarskiej w Krakowie oraz studentem krakowskiej ASP w pracowniach W. Jarockiego, W. Weissa i F. Kowarskiego. Studia kontynuował w Paryżu pod kierunkiem J. Pankiewicza. Należał do grupy ?Zwornik?. Po wojnie został profesorem krakowskiej ASP, czterokrotnie był też jej rektorem. Wystawiał w Paryżu na Salonie Jesiennym, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Związany był z nurtem polskiego koloryzmu; uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, zajmował się także grafiką, rysunkiem i malarstwem ściennym. Malował pejzaże, martwe natury i portrety.