Kobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy. / 18 maja 2022

17. Bronisława Rychter-Janowska | W ogrodzie

Strona głównaAukcje archiwalneKobiety w sztuce. Artystki, kolekcjonerki, muzy.W ogrodzie
w-ogrodzie-bronislawa-rychter-janowska-1074819w-ogrodzie-bronislawa-rychter-janowska-772108

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

W ogrodzie

olej, płótno, 49 x 66 cm, sygn. p.d.: B.RYCHTER-JANOWSKA

Bronisława Rychter-Janowska
Od 1896 r. studiowała w Akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbego i S. Hollosy’ego. Naukę kontynuowała w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m.in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. Również podczas pobytu we Włoszech w latach 1911–1914 artystka wysyłała swoje prace na wystawy w kraju. W 1932 r. miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Rychter-Janowska była niestrudzoną artystką, nieustannie poszukującą nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płotna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków.