Aukcja Dzieł Sztuki / 13 sierpnia 2016

93. Bronisława Rychter-Janowska | Motyw śródziemnomorski, 1929 r.

aAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiMotyw śródziemnomorski, 1929 r.
93
Motyw śródziemnomorski, 1929 r. - 1Motyw śródziemnomorski, 1929 r. - 2

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

Motyw śródziemnomorski, 1929 r.

olej, tektura, 38,5 62,5 cm w świetle ramy
sygn. i dat. w p. d.: B. RYCHTER-JANOWSKA. 1929
Prezentowany obraz poprzedził rysunek Cmentarz w Castelmola z 1914 roku (fotografia w archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie).

?Podróże były drugą, po malarstwie, wielką pasją artystki. Częste wyjazdy do Włoch, które były ulubionym miejscem jej artystycznych peregrynacji, oraz podróże do Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Azji Mniejszej czy Afryki Północnej owocowały nastrojowymi pejzażami, stanowiącymi największą część artystycznego dorobku artystki.? (Bogdan Podgórski, W poszukiwaniu piękna ? Bronisława Rychter Janowska 1868?1953, Kraków 2015, s. 8)