Varia 38 / 21 października 2020

42. Bronisława Rychter-Janowska | Kapliczki w śniegu, 1908 r.

Strona głównaAukcje archiwalneVaria 38Kapliczki w śniegu, 1908 r.
42
kapliczki-w-sniegu-1908-r-bronislawa-rychter-janowska-1375161kapliczki-w-sniegu-1908-r-bronislawa-rychter-janowska-2244858

Bronisława Rychter-Janowska (1868 Kraków - 1953 tamże)

Kapliczki w śniegu, 1908 r.

olej, płyta, 22,5 x 32,5 cm, sygn. i dat. BR-RYCHTER-j. 1908

Bronisława Rychter-Janowska
Od 1896 r. studiowała w Akademii monachijskiej u L. Bollera, A. Ažbego i S. Hollosy’ego. Naukę kontynuowała w Akademii Florenckiej oraz w Rzymie. Wiele podróżowała, m.in. do Szwajcarii, Włoch, Francji i Hiszpanii. Związana była ze środowiskiem artystycznym Krakowa. Wielokrotnie brała udział w wystawach TPSP w Krakowie i we Lwowie. Również podczas pobytu we Włoszech w latach 1911–1914 artystka wysyłała swoje prace na wystawy w kraju. W 1932 r. miała swoją indywidualną ekspozycję w warszawskiej Zachęcie. Rychter-Janowska była niestrudzoną artystką, nieustannie poszukującą nowych plenerów i odpowiednich zestawień barwnych. Płotna jej zdominowane są przez brązy, zielenie, błękity często zestawiane z kontrastowymi, luministycznymi barwami pomarańczy i czerwieni. Artystka znakomicie potrafiła uchwycić nastrój zarówno w pejzażach, jak i w znanych przedstawieniach dworków.
Cena wylicytowana
8 000 zł