Aukcja Dzieł Sztuki / 19 sierpnia 2017

38. Bolesław Jan Czedekowski | Czerwona parasolka, 1918 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiCzerwona parasolka, 1918 r.
powrót
38
Czerwona parasolka, 1918 r.

Bolesław Jan Czedekowski (1885 Wojniłów - 1969 Wiedeń)

Czerwona parasolka, 1918 r.

olej, płótno; 68,5 × 55,5 cm
sygn. i dat. p. d.: 1918 Czedekowski B.
na odwrocie, na płótnie numer: 635

"Czedekowski był mistrzem pędzla w malowaniu kobiet. Jak pisał w 1925 roku E. Woroniecki:
Jest to prawdziwa gama uroku niewieściego, poczynając od słodkiej urody kapłanek
ogniska domowego, aż do olśniewających lwic salonowych i niebezpiecznie wysportowanych
amazonek o pieściwej linii kształtów…"
(E. Woroniecki, Z wystaw polskich w Paryżu. Portrety p. J. B. Czedekowskiego
w galerii Knoedlera, „Świat”, 1925 nr 3, s. 4–5.).
"(…) W mistrzowski sposób oddaje Czedekowski połysk kobiecych włosów, kolor skóry,
intensywność spojrzenia, tego wszystkiego, co stanowi nie tylko o osobowości kobiety, o jej
indywidualności, ale również o typie urody, sposobie bycia, siedzenia, układu rąk. Jest przy
tym wykwintny, nigdy nie usiłuje osiągnąć efektów jaskrawością barw, czy ekscentrycznością
póz (…)."
(H. Muszyńska-Hoffmannowa, A. Okońska, Na mil sześć tysięcy. O malarstwie Bolesława Czedekowskiego, Łódź 1978, s. 188).

* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.

Bolesław Jan Czedekowski
Wybitny polski portrecista. W 1903 roku po zdaniu matury, Czedekowski podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, pod kierunkiem Rudolfa Bachera oraz Christiana Griepenkerla. Tam już od samego początku odznaczał się pracowitością oraz wielkim talentem. Na drugim roku artyście przyznano medal Fügera za obraz Budowa piramid, natomiast na trzecim roku za męski akt otrzymał nagrodę Königswartera. Studia ukończył w 1907 roku. Przez kolejne cztery lata swoje artystyczne umiejętności kształcił pod okiem Kazimierza Pochwalskiego w tzw. szkole mistrzowskiej Akademii wiedeńskiej. Od tego czasu portret staje się głównym motywem w twórczości artysty. W 1911 roku artysta otwiera swoją własna pracownię w Wiedniu przy ul. Magdaleny 1. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. W 1923 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, następnie do Paryża, gdzie również prowadził własną pracownię malarską. Czedekowski był bardzo dobrym obserwatorem, w swoich pracach potrafił nie tylko w pełni oddać fizyczne podobieństwo portretowanego, ale i również trafnie przekazywał indywidualne cechy psychologiczne modela. Malował swobodnymi pociągnięciami pędzla, modelując swoje kompozycje światłocieniem i barwą. Żywo czerpał inspirację ze sztuki dawnych mistrzów malarstwa sztuki holenderskiej z XVII wieku, francuskiej i angielskiej XVIII wieku czy włoskiego renesansu. W jego artystycznym dorobku dominują przede wszystkim wizerunki osób z kręgów arystokratycznych, polityków, duchownych. Mniejszą część jego artystycznej twórczości zajmują martwe natury, pejzaże, a także całe cykle związane z wojennymi przeżyciami artysty. Największy zbiór prac Czedekowskiego znajduje się w muzeum na Zamku w Łańcucie.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
27 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się