Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

107. Bolesław Biegas | Tęsknota/Boleść

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiTęsknota/Boleść
powrót
107
tesknotabolesc-boleslaw-biegas

Bolesław Biegas (1877 Koziczyn - 1954 Paryż)

Tęsknota/Boleść

brąz patynowany, wys. 50,5 cm
sygn. u dołu podstawy: Bolesław/Biegas/Paris 1909/Tęskonta
na drugim boku: EA I/IV i znak odlewnika odlew współczesny

„W dziele Biegasa uderza przede wszystkim bujność fantazji, szczerość, siła w ekspresji i niepowszedni dar inwencji. Wizja jego nie ogranicza się na samej formie, on ją zapoznaje pozornie, ale tylko pozornie, bo niezadowolony wciąż szuka nowych form dla swych widzeń. On tylko myśli, a więcej jeszcze sny swoje wykłada w rzeźbiarskich kompozycjach. Rzeźbi, ale te jego hautreliefy wyglądają jak malowane halucynacje, obrazy błyskotliwe, na których się przesuwają całe orszaki masek i widziadeł.”
A. Basler, „Bolesław Biegas (Szkic)*”, „Przegląd Tygodniowy” 1902, nr 31, s. 894.)
Przez lata w swojej twórczości Bolesław Biegas wykreował swój niepowtarzalny, wielowymiarowy styl artystyczny, zarówno w malarstwie, jak i w rzeźbie. Twórczość artysty powstawała w całych cyklach. Biegas swoje rzeźby tworzył wykorzystując dwie stylistyki – jedna to uproszczone, zgeometryzowane formy, druga – nawiązująca do secesji. Personifikacja Boleści prezentowana w ofercie aukcyjnej jest właśnie ujęta w taką płynną, dynamiczną, secesyjną formę. Jej postać jawi się niczym figura stojąca w okalających ją falistych płomieniach. W takich alegoryczno-symbolicznych wizjach Biegasa widać jego inspirację filozofią Stanisława Przybyszewskiego.

Cena wylicytowana
50 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się