olej, płótno, krawędzie dublowane, 62,5 × 46 cm
sygn. i dat. l. d.: „A. TOULMOUCHE 1868”
August Toulmouche Malarz francuski. Był uczniem M. C. G. Gleyre?a. Jego obrazy znajdują się w muzeach w Béziers, Nantes, a także w Metropolitan Museum w Nowym Yorku. Celował w malarstwie o naturze sentymentalno-romantycznej, ukazującym piękne kobiety we wnętrzach. Z niezwykłą maestrią pędzla oddawał materię, w jego obrazach niemal słyszalny jest szelest jedwabiu sukni, z pieczołowitością odwzorowywał szczegóły wyposażenia wnętrza. Jego obrazy tchną swego rodzaju intymną atmosferą buduaru, czarem kobiecej natury, wykwintnością epoki, którą reprezentują.