Aukcja Militariów / 1 kwietnia 2023

8. Artysta nieokreślony krąg Augusta Querfurta, | Bitwa cesarskiej kawalerii z Turkami

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja MilitariówBitwa cesarskiej kawalerii z Turkami
Artysta nieokreślony krąg Augusta Querfurta, | Bitwa cesarskiej kawalerii z Turkami

Artysta nieokreślony krąg Augusta Querfurta, (1697-1761)

Bitwa cesarskiej kawalerii z Turkami

olej, płótno; wym. 98 x 128 cm
stan zachowania: po konserwacji

Obraz przedstawia scenę potyczki pomiędzy kawalerią austriacką a oddziałem tureckim i prawdopodobnie nawiązuje do wojny, jaką w latach 1735-1739 toczyły ze sobą Austria i Turcja. Bitwa odbywa się pośród ruin, zapewne akweduktu po lewej i zamkiem z okrągłą wieżą po prawej stronie. Na pierwszym planie, wśród dynamicznie przedstawionych, walczących jeźdźców wyłania się postać żołnierza na białym koniu. Jest to motyw częsty w twórczości znanego, niemieckiego batalisty Augusta Querfurta. Również kompozycja obrazu oraz elementy takie jak wieża zamkowa i charakterystycznie skłębione obłoki przybliżają prezentowany na aukcji obraz do twórczości Querfurta. Artysta ten często malował bitwy z Turkami. Ciekawym przykładem jest dzieło znajdujące się w Galerii Obrazów Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie o podobnym temacie i kompozycji.

Cena wywoławcza:
60 000 zł