Aukcja Militariów / 24 kwietnia 2021

9. Apoloniusz Kędzierski | Portret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.

Strona głównaAukcje nadchodząceAukcja MilitariówPortret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.
Apoloniusz Kędzierski | Portret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.Apoloniusz Kędzierski | Portret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.

Apoloniusz Kędzierski (1861 Suchedniów – 1939 Warszawa)

Portret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.

ołówek, kredka, akwarela, 44,5 x 64 cm
sygn. p. d.: A. Kędzierski
na odwrocie l. g.: rok 1922

Portret rysowany na podstawie fotografii Józefa Piłsudskiego, wykonanej w warszawskim atelier Antoniego Gürtlera (czynnego w Warszawie przy ul. Nowy Świat 49 w latach 1913-1939). Fotografia ta – z podpisem: Wódz Naczelny Wojska Polskiego Józef Piłsudski - znalazła się na okładce „Tygodnika Ilustrowanego” z dnia 9 sierpnia 1919 (nr 32, s. 501). Zdjęcie było wzorem dla wielu późniejszych medali, plakiet, podobizn (A. i A. Garliccy, Józef Piłsudski życie i legenda, Wyd. Sejmowe, Warszawa 1993, s. nlb. repr. 128).

Cena wywoławcza:
60 000 zł