Aukcja Malarstwa Polskiego / 9 lutego 2022

6. Apoloniusz Kędzierski | Na błotnistej drodze, 1890 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Malarstwa PolskiegoNa błotnistej drodze, 1890 r.
na-blotnistej-drodze-1890-r-apoloniusz-kedzierski-1021167na-blotnistej-drodze-1890-r-apoloniusz-kedzierski-1036208

Apoloniusz Kędzierski (1861 Suchedniów - 1939 Warszawa)

Na błotnistej drodze, 1890 r.

olej, płótno dublowane, 65 x 105 cm, sygn. i dat. l.d.: A.Kędzierski / 1890
Opisywany i reprodukowany:
Apoloniusz Kędzierski 1861–1939 [kat. wystawy monograficznej] red. Stanisław Duszak, Maryla Kowalska, Lublin 1981 r., il. 10.

„Zdawana uroiłem sobie świat własny – na uboczu – zarówno w malarstwie, jak w zjawiskach z pozoru bagatelnych, lecz dla mnie – w sam raz interesujących.”
„Apoloniusz Kedzierski o swjem malarstwie”, w: Sztuki Piękne, rocznik VIII, 1932, s. 7

„Kędzierskiego możnaby nazwać malarzem rodzajowym, gdyż najczęściej za temat służą mu sceny powszednie z bytu codziennego, zaczerpnięte z życia zwłaszcza ludu, który podpatruje wszakże nie tyle może ze stron charakterystyczno-obyczajowych, ale raczej malowniczych. I rodzajowość też jego nie opiera się na suchem przedstawieniu anegdoty, na nowelistycznem zestawianiu postaci i przedmiotów w pewnych określonych stosunkach wzajemnej łączności, przez które opowiada się takie, a nie inne zdarzenie, ale wypada z ujęcia tej łączności, jakie zjawisko przedstawia z konieczności w bezpośredniej wizyi wzrokowej. Człowiek, czy zwierzę występują tu nie jako aktorzy, grający główne role na tle pejzażu, traktowanego jako dekoracye, a akcesoria teatralne, potrzebne do dobrego urządzenia sceny. Lecz wszystko to jest równoznaczne i równoważne, jako całość ogólnego wrażenia barwnego. Człowiek jest tu tylko mniej lub bardziej kolorową plamą w zgodnym zespole tonów, składa się z mniej lub bardziej intensywnych wartości świetlnych, zalewających w danej chwili cała objętą wzrokiem przestrzeń. Ale plama ta czy kompleks plam najróżniejszych ma swoją treść wewnętrzną, swoje życie indywidualne, jest cząstką duszy wszechświata”.
T. Jaroszyński, Apoloniusz Kędzierski, Sylwetka Artysty, w: Tygodnik Ilustrowany, 1907, nr 30, s. 605

Apoloniusz Kędzierski
Pierwsze lekcje malarstwa pobierał od J. Brandta, odwiedzając go w Orońsku. Naukę kontynuował w warszawskiej Klasie Rysunkowej u W. Gersona i A. Kamińskiego, zaś od 1886 r. w akademii monachijskiej pod kierunkiem N. Gysisa. W roku 1889 osiadł w Warszawie. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a także do ugrupowania „Pro Arte”. Debiutował w roku 1882 w warszawskim TZSP. W następnych latach wystawiał wiele zarówno w kraju, jak i za granicą, zdobywając medale i wyróżnienia, m.in. w Chicago, Paryżu, Lwowie. Interesowała go tematyka folklorystyczna; malował postacie w ludowych strojach, sceny z życia wiejskiego, pejzaże, martwe natury z kwiatami. Specjalizował się w technice akwareli, która począwszy od roku 1919 niemal całkowicie zdominowała jego twórczość. Artysta wykonywał też ilustracje, m.in. dla „Tygodnika Ilustrowanego” i „Kłosów”, zajmował się malarstwem monumentalnym.