Aukcja Dzieł Sztuki / 22 sierpnia 2020

82. Antoni Suchanek | Wazon kaszubski, 1963 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiWazon kaszubski, 1963 r.
82
wazon-kaszubski-1963-r-antoni-suchanek-1653863wazon-kaszubski-1963-r-antoni-suchanek-910615

Antoni Suchanek (1901 Rzeszów - 1982 Gdynia)

Wazon kaszubski, 1963 r.

olej, płyta, 80 × 70 cm
sygn. l. d.: Suchanek

opisany na odwrocie u dołu: A. Suchanek/Orłowo oraz wtórny opis: 1963 rok/„Wazon kaszubski”/z kolekcji Ireny Bołądź-Gutsch z Sopotu/olej na płycie 70 cm x 80 cm

Atelier artysty.
Kolekcja wieloletniej lekarki i znajomej malarza – p. Ireny Bołądź-Gutsch (ur. 1933 r.)

Antoni Suchanek W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Kwiaty malował zawsze z natury, zerwane przez żonę z ogrodu czy ofiarowane przez gości. Malował je finezyjnie, zamaszyście, niejednokrotnie mieszając techniki i aranżując kompozycję. Stonowane, subtelne, barwne, fakturalne, kontrastowe ? wszystkie, nieustannie zachwycają swoja urodą.
Cena wylicytowana
5 500 zł