Aukcja Prac na Papierze / 14 lipca 2018

65. Antoni Suchanek | Odbudowa ratusza, 1954 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na PapierzeOdbudowa ratusza, 1954 r.
65
Odbudowa ratusza, 1954 r.

Antoni Suchanek (1901 Rzeszów - 1982 Gdynia)

Odbudowa ratusza, 1954 r.

akwarela, gwasz, papier, 66 x 45,5 cm w świetle oprawy
sygn. i dat. p. d.: Suchanek/Odbudowa Ratusza/Gdańsk 1954.

Antoni Suchanek W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Kwiaty malował zawsze z natury, zerwane przez żonę z ogrodu czy ofiarowane przez gości. Malował je finezyjnie, zamaszyście, niejednokrotnie mieszając techniki i aranżując kompozycję. Stonowane, subtelne, barwne, fakturalne, kontrastowe ? wszystkie, nieustannie zachwycają swoja urodą.
Cena wylicytowana
4 500 zł