Aukcja Dzieł Sztuki / 24 sierpnia 2019

81. Antoni Suchanek | Kwiaty

HomeAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiKwiaty
81
Kwiaty - 1Kwiaty - 2

Antoni Suchanek (1901 Rzeszów - 1982 Gdynia)

Kwiaty

olej, płyta, 122 × 50 cm
sygn. p. d.: Suchanek

Antoni Suchanek W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Kwiaty malował zawsze z natury, zerwane przez żonę z ogrodu czy ofiarowane przez gości. Malował je finezyjnie, zamaszyście, niejednokrotnie mieszając techniki i aranżując kompozycję. Stonowane, subtelne, barwne, fakturalne, kontrastowe ? wszystkie, nieustannie zachwycają swoja urodą.
Cena wylicytowana
12 000 zł