Aukcja Dzieł Sztuki / 22 sierpnia 2020

83. Antoni Suchanek | Bukiet chryzantem, 1971 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiBukiet chryzantem, 1971 r.
83
bukiet-chryzantem-1971-r-antoni-suchanek-1112952bukiet-chryzantem-1971-r-antoni-suchanek-2114874

Antoni Suchanek (1901 Rzeszów - 1982 Gdynia)

Bukiet chryzantem, 1971 r.

olej, płótno, 75 × 62 cm
sygn. p. d.: Suchanek

na odwrocie sygnowany: A. Suchanek, poniżej: A. Suchanek/ Kwiaty oraz wtórny opis: Obraz Prof. Antoniego Suchanka z Gdyni – Orłowa z kolekcji/jego lekarki z Sopotu Ireny Bołądź-Gutsch/
„Bukiet chryzantem” /olej płótno, 90 cm x 61 cm 1976

Atelier artysty.
Kolekcja wieloletniej lekarki i znajomej malarza – p. Ireny Bołądź-Gutsch (ur. 1933 r.)

Antoni Suchanek W latach 1917-22 studiował w krakowskiej ASP u J. Mehoffera i T. Axentowicza, a następnie w Bydgoszczy u L. Wyczółkowskiego. Od 1925 roku często przebywał w Orłowie, jednocześnie prowadząc pracownię w Warszawie. Był jednym z założycieli Koła Marynistów Polskich, a także przewodniczącym Sekcji Plastycznej Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1926 roku był współzałożycielem Związku Plastyków Pomorskich, a w 1937 r. ZZPAP w Gdyni. Blisko związany z warszawską Zachętą, gdzie od 1937 roku do wybuchu wojny był gospodarzem wystaw. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Kwiaty malował zawsze z natury, zerwane przez żonę z ogrodu czy ofiarowane przez gości. Malował je finezyjnie, zamaszyście, niejednokrotnie mieszając techniki i aranżując kompozycję. Stonowane, subtelne, barwne, fakturalne, kontrastowe ? wszystkie, nieustannie zachwycają swoja urodą.
Cena wylicytowana
4 800 zł