Aukcja Dzieł Sztuki / 9 maja 2020

63. Antoni Piotrowski | Dziewczyna na tle morza, 1917 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiDziewczyna na tle morza, 1917 r.
powrót
63
Dziewczyna na tle morza, 1917 r. - 1Dziewczyna na tle morza, 1917 r. - 2

Antoni Piotrowski (1853 Nietulisko Duże - 1924 Warszawa)

Dziewczyna na tle morza, 1917 r.

olej, płótno, 60 × 82,5 cm
sygn. i dat. p.d.: A. PIOTROWSKI. |1917.

„Antoni Piotrowski jako malarz należy do nielicznej już grupy artystów reprezentujących najlepszą tradycyę szkoły Matejki i wielkie umiłowanie sztuki, wzorowy rysunek, wzorową staranność w wykończeniu akcesoryów, talent w wynajdywaniu momentu malarskiego wśród najzwyklejszych nawet tematów. Poważny plon malarski jaki przekazuje sztuce polskiej zapisuje nazwisko jego w pierwszych szeregach pracowników pędzIa.” Antoni Piotrowski, Współczesne Malarstwo Polski z. VIII, tekst: Władysław Prokesch, nakładem Księgarni J. Czerneckiego w Wieliczce, Kraków, [bdw], s. 14.

Antoni Piotrowski
W 1867 roku rozpoczął naukę rysunku u Wojciecha Gersona, którą kontynuował w jego warszawskiej Klasie Rysunkowej. W latach 1875–77 studiował w monachijskiej Akademii w pracowniach A. Strähubera oraz W. Lindenschmita. Następnie swe artystyczne studia kontynuował już w Krakowie w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Po ukończeniu studiów udał się do Paryża na cztery lata. Wtedy też brał udział w Salonach Paryskich (1880 r. i 1881 r.). Po powrocie do kraju, w Krakowie otworzył własną szkołę, w której nauczał malarstwa. Do grona jego uczniów należeli m.in.: O. Boznańska, J. Malczewski oraz H. Modrzejewska. W 1885 roku wyjechał do Bułgarii, gdzie pracował jako korespondent wojenny dla francuskich i angielskich pism, dokumentując swoimi rysunkami przebieg powstania Bułgarów przeciwko Turkom. Jego malarska twórczość, głównie związana z nurtem realistycznym, to przede wszystkim przedstawienia pejzaży oraz kompozycji z sielankowymi scenkami rodzajowymi z wiejskimi motywami. Artysta sięgał także po sceny historyczne, głównie związane z powstaniem styczniowym. Był również znakomitym portrecistą. Jego prace były wystawiane na wielu wystawach krajowych oraz zagranicznych. Obrazy Piotrowskiego należą do licznych zbiorów prywatnych, a także i polskich muzeów m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Łodzi.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
29 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się