Aukcja ze zbiorów kolekcjonera / 22 września 2021

20. Antoni Fałat | Portret rodzinny, 1987

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów kolekcjoneraPortret rodzinny, 1987
portret-rodzinny-1987-antoni-falat-703907portret-rodzinny-1987-antoni-falat-770133

Antoni Fałat (ur. 1942 Warszawa)

Portret rodzinny, 1987

olej, płótno, 80 x 59,5 cm, sygn. i dat. p.d.: Antoni Fałat / 3 (w okręgu) 6.II.87, na odwrocie: nieczytelne

Antoni Fałat Malarz, przedstawiciel nowej figuracji w sztuce polskiej. Studia artystyczne w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zakończył w 1969 r. uzyskując dyplom w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Był współzałożycielem grupy artystycznej AUT (zał. 1970 r.) oraz aktywnie uczestniczył w działaniach ruchu „O poprawę”. Motto przewodnie ugrupowania wyrażające się w sformułowaniu: „polska figuracja, polski styl, polska egzotyka” dobrze odzwierciedla charakter prac artysty. W swojej twórczości Fałat posługuje się materiałem ikonograficznym zaczerpniętym ze starych fotografii. Sylwetki zamkniętych w kadrze postaci stanowią wzory--szablony, które następnie przenosi na płótna swoich obrazów, poddając odpowiedniej stylizacji i odrealnieniu. Mocno ograniczona paleta barw, zawężona do czerni, bieli i szarości, przełamana miejscami żywszym akcentem kolorystycznym, potęguje niezwykłą atmosferę zamkniętą w obrazie.