Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera / 28 września 2022

17. Andrzej Fogtt | Park, 1997

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów KolekcjoneraPark, 1997
park-1997-andrzej-fogtt-1100854park-1997-andrzej-fogtt-629192

Andrzej Fogtt (ur. 1950 r.)

Park, 1997

olej, płótno, 60 x 81 cm, sygn. i dat. na odwrocie: Andrzej Fogtt 22. V. 1997

Andrzej Fogtt
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz. Dyplom uzyskał w 1974. Uczestniczył w wystawach od połowy lat 70. W 1984 zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W tymże roku reprezentował Polskę na XLI Biennale w Wenecji. Pokazał tam dzieło współsygnowane z Bożenną Biskupską – environment „Misterium czasu”, złożone z jego 14 monumentalnych kompozycji malarskich i 30 równie potężnych rzeźb Biskupskiej. Styl obrazów Fogtta w tym szczytowym momencie jego kariery bazował na kontraście centralnie usytuowanych, hieratycznych sylwetek i budującej je drobnej, migotliwej „łuski” pociągnięć pędzla. Podobny styl utrzymuje się w późniejszych pracach artysty. W roku 2009 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.