Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera / 8 czerwca 2022

19. Andrzej Fogtt | Brda, 2020

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja ze zbiorów KolekcjoneraBrda, 2020
brda-2020-andrzej-fogtt

Andrzej Fogtt (ur. 1950 r.)

Brda, 2020

akryl, płótno, 100 x 130 cm, sygn. i dat. p.d.: Fogtt 20, opisany na odwrocie: Fogtt / BRDA / 2020 / akryl

Andrzej Fogtt
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu pod kierunkiem prof. Zdzisława Kępińskiego i Magdaleny Abakanowicz. Dyplom uzyskał w 1974 roku. Uczestniczył w wystawach od połowy lat 70. W 1984 roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W tymże roku reprezentował Polskę na XLI Biennale w Wenecji. Pokazał tam dzieło współsygnowane z Bożenną Biskupską – environment „Misterium czasu”, złożone z jego 14 monumentalnych kompozycji malarskich i 30 równie potężnych rzeźb Biskupskiej. Styl obrazów Fogtta w tym szczytowym momencie jego kariery bazował na kontraście centralnie usytuowanych, hieratycznych sylwetek i budującej je drobnej, migotliwej „łuski” pociągnięć pędzla. Podobny styl utrzymuje się w późniejszych pracach artysty. W roku 2009 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis.