Secesja i Art Déco / 13 czerwca 2015

14. Alicja Halicka | Portret pani A., 1914 r.

Strona głównaAukcje archiwalneSecesja i Art DécoPortret pani A., 1914 r.
Portret pani A., 1914 r.

Alicja Halicka ( Kraków 1894 - Paryż 1975)

Portret pani A., 1914 r.

olej, płótno, 100 x 62 cm; sygn. i dat. l. d.: Halicka/1914

na odwrocie nalepki: 1) Adresse 80 rue de Prany/ Title de l'ouverage: Portrait de Mm A./Nombre total 2) Coller cette etigrette du dos de i'ouvere qui/(?) este plecee en/cimaise /Denision maximum: 1m 20 Reglement Arts

Alicja Halicka Kraków -Szkoła Sztuk Pięknych dla Kobiet prowadzona przez Marię Niedzielską - lekcje u L.Wyczółkowskiego, W.Weissa i J. Pankiewicza. 1912 Paryż - studia w Academie Ranson u M.Denisa i Paula Serussier'a. 1913 ślub z malarzem Ludqwikiem Marcoussis,em. Malarka, ilustratorka, scenograf , dekoratorka. Wystawiała w wielu galeriach europejskich. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych. Malowała portrety, pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe. Jej malarstwo cechuje wyrazista linia i dbałość o kompozycję. Początkowo malowała w ciemnych tonacjach z czasem poszerzająć i rozświetlając paletę barw.