olej, płótno, 41 × 33 cm sygn. p.g.: Halicka Proweniencja: – Kolekcja Toma Podla, USA (depozyt w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli) – Kolekcja prywatna, Polska Wystawiany: - Alicja Halicka. Mistrzowie Ecole de Paris., Villa La Flaur, Konstancin 23 września 2011 - 31 grudnia 2011 Reprodukowany: - K.Zagrodzki, Alicja Halicka. Mistrzowie Ecole de Paris, Wyd. MUSA SA, Warszawa 2011, s.63
Alicja Halicka Kształciła się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. Tam pobierała nauki u Wojciecha Weissa, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Pankiewicza. Następnie, od 1912 r., w akademii w Monachium oraz w paryskiej Academie Ranson pod kierunkiem M. Denisa i P. Serussiera. Już od 1914 r. brała udział w paryskich Salonach. Była artystką wszechstronną, poza malarstwem zajmowała się ilustratorstwem, dekoratorstwem, scenografią, projektowaniem kostiumów. Wystawiała w wielu galeriach europejskich. W 1928 r. reprezentowała sztukę École de Paris na Biennale w Wenecji. Miała też kilka wystaw indywidualnych, m.in. w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku. Sztuka jej ewoluowała od początkowych wpływów kubizmu, przez zainteresowanie kolażem ku poetyckim, lirycznym w nastroju przedstawieniom, chętnie wykonywanym techniką akwareli. Tematami prac artystki były portrety, pejzaże, martwe natury oraz sceny rodzajowe. Początkowa przewaga ciemnych barw, z czasem ustąpiła pastelowej tonacji.