olej, płótno, 110 x 150 cm, sygn. p.d.: A. Wierusz-Kowalski
Opinia:
– Elizy Ptaszyńskiej-kustosz MO w Suwałkach, z dnia 19.05.2020 r.
– kolekcja prywatna, Polska
– krakowski antykwariusz i jego spadkobiercy, właściciele Kossakówki; okres międzywojenny do 2014 r.
-Desa Unicum, 2008 r
-Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Pokaz jednego obrazu, 2009 i 2013 r
-Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, MO w Suwałkach, 2015
-Polskie Monachium. Alfred Wierusz-Kowalski i inni malarze, Galeria A, Starogard Gdański, 2019
Alfred Wierusz-Kowalski Obok J. Brandta i W. Czachórskiego najpopularniejszy z polskich malarzy na stałe przebywających i działających w Monachium. Naukę rozpoczął w 1868 r. w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem R. Hadziewicza, A. Kamińskiego i W. Gersona, a następnie w akademii w Dreźnie, Pradze oraz Monachium. W 1874 r. przeniósł się do pracowni J. Brandta. W 1890 r. otrzymał tytuł honorowego członka Akademii Monachijskiej. Regularnie odwiedzał rodzinne strony. Prace swoje wystawiał w Glasspalast, gdzie zdobył w 1892 r. medal pierwszej klasy. Brał udział w wystawach w Berlinie, Wiedniu, TZSP w Warszawie, w TPSP w Krakowie oraz w Salonie Aleksandra Krywulta. Obrazy artysty znajdują się m.in. w Nowej Pinakotece w Monachium, w muzeach w Dreźnie, Królewcu, Antwerpii, Berlinie i Stanach Zjednoczonych. Twórczość malarza zdominowana była przez sceny rodzajowe z życia polskiej wsi, dworków polskich oraz małych miasteczek. Do ulubionych tematów należały wyjazdy na polowanie, sanny, konne orszaki weselne i zimowe pejzaże z motywem wilków napadających na podróżujących saniami ludzi.