38. Alfred Terlecki | Zaśnieżona chata

aAukcje archiwalneVaria 33Zaśnieżona chata
38
Zaśnieżona chata - 1Zaśnieżona chata - 2

Alfred Terlecki (1883 Warszawa - 1973 Kraków)

Zaśnieżona chata

olej, tektura, 34 x 49 cm, sygn. p.d.: ALFRED TERLECKI

Alfred Terlecki Ukończył Szkołę Rysunkową w Warszawie, następnie, w latach 1906-1918, studiował w ASP w Krakowie u L. Wyczółkowskiego i J. Mehoffera. Należał do ZPAP, TZSP, do grupy ?Zachęta? oraz Towarzystwa Sztuka Podhalańska, z którą wystawiał w latach 1920-37. W latach 1915-19 był nauczycielem rysunku w zakopiańskim gimnazjum, później w Lublinie. Ostatecznie osiadł w Krakowie, gdzie kierował swoją prywatną szkołą malarstwa i rysunku. W 1934 roku otrzymał srebrny medal podczas wystawy w Zachęcie. Malował przede wszystkim pejzaże podhalańskie. Charakter sztuki Terleckiego znakomicie uchwycił przedwojenny krytyk: ?(...) ogląda Tatry przez pryzmat refleksji, ujmuje raczej dekoracyjnie niż realistycznie zjawy krajobrazu ? chce osiągnąć harmonię, spokój i ład?. (J. Kulesza)
Cena wylicytowana
4 200 zł