Aukcja Prac na Papierze (sztuka współczesna) / 17 kwietnia 2024

1. Alfred Lenica | Bez tytułu, lata 40 XX w.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Prac na Papierze (sztuka współczesna)Bez tytułu, lata 40 XX w.
powrót
1
Alfred Lenica | Bez tytłu, lata 40 XX w.Alfred Lenica | Bez tytłu, lata 40 XX w.Alfred Lenica | Bez tytłu, lata 40 XX w.

Alfred Lenica (1899 Pabianice - 1977 Warszawa)

Bez tytułu, lata 40 XX w.

akwarela, papier, 42 x 29,5 cm w świetle passe-partout, sygn. p.d.: Lenica oraz na odwrocie: Lenica Poznań

Alfred Lenica

Studiował na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego i w Konserwatorium Muzycznym. Swoje malarskie zainteresowania pogłębiał natomiast w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych, prowadzonym przez Adama Hannytkiewicza. W latach 30. malował obrazy figuratywne, przede wszystkim martwe natury i pejzaże, wzorujące się na kubizmie. Na początku wojny rodzina Leniców udała się do Krakowa. Krakowskie środowisko artystyczne, skupione wokół Tadeusza Kantora, a zwłaszcza przyjaźń z Jerzym Kujawskim, zaowocowało pogłębieniem jego zainteresowań awangardą. W 1945 roku Lenica powrócił do Poznania i zaangażował się w tamtejszą działalność artystyczną. W 1947 został współzałożycielem awangardowej grupy 4F+R. W 1948 roku wziął udział w I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie zorganizowanej przez Tadeusza Kantora. Ostateczny styl malarski artysty wyklarował się w 1955 roku, jako połączenie taszyzmu, surrealizmu, informelu i drippingu. Lenica wiele podróżował; na zaproszenie ONZ przebywał na przełomie 1959/60 roku w Genewie, by w siedzibie tej organizacji wykonać malowidło ścienne "Trzy żywioły" (Woda, Ogień i Miłość). Utrzymywał stały kontakt z rodzimą awangardą artystyczną, wystawiał z Grupą Krakowską, brał udział w większości plenerów w Osiekach koło Koszalina, uczestniczył w sympozjum "Sztuka w zmieniającym się świecie" w 1966 roku w Puławach. Największa wystawa jego dzieł odbyła się w 1974 roku w Galerii Zachęta.

Czytaj więcej
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+ 48 22 828 96 98
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się