Aukcja Grudniowa / 13 grudnia 2023

18. Alfons Karpiński | Róże w wazonie, ok. 1960 r.

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja GrudniowaRóże w wazonie, ok. 1960 r.
roze-w-wazonie-ok-1960-r-alfons-karpinski-887251roze-w-wazonie-ok-1960-r-alfons-karpinski-913762

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów - 1961 Kraków)

Róże w wazonie, ok. 1960 r.

olej, karton, 34,5 x 50 cm, sygn. l.śr.: a.karpiński

Alfons Karpiński

W latach 1891–1899 studiował w krakowskiej SSP u F. Cynka, I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego oraz A. Ažbégo w Monachium (1903 r.). W latach 1904–1907 kontynuował naukę w ASP w Wiedniu u K. Pochwalskiego, następnie, w latach 1908–12, w Paryżu w Akadémie Willi oraz w 1922 r. w Akadémie Colarossi. Podróżował do Włoch, Londynu i Budapesztu. Osiadł w Krakowie. Od 1899 r. systematycznie brał udział w wystawach krakowskiego TPSP, którego w latach 1918–27 był wiceprezesem. Ponadto wystawiał w warszawskim TZSP i IPS oraz wielokrotnie za granicą, m.in. w Monachium, Rzymie, Brukseli, Amsterdamie, Buffalo i Nowym Jorku. Indywidualne pokazy twórczości artysty miały miejsce w Krakowie, Lwowie i Poznaniu. We wczesnym okresie malował pejzaże, widoki ulic, z czasem jego domeną stały się wizerunki kobiet, akty oraz przedstawienia kwiatów w wazonie, umieszczone często we fragmentarycznie ukazanych wnętrzach salonu, malowane drobnymi pociągnięciami pędzla, miękko nakładaną plamą barwną. Stosowane przez Karpińskiego środki wyrazu, m.in. rozproszone światło, rozmyty kontur, zgaszone kolory wzmagają nastrój melancholii, emanujący z jego prac.

Cena wylicytowana
9 500 zł