Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

24. Aleksander Kotsis | W gościnie u górali

Strona głównaAukcje archiwalneAukcja Dzieł SztukiW gościnie u górali
powrót
24
w-goscinie-u-gorali-aleksander-kotsis-1047233w-goscinie-u-gorali-aleksander-kotsis-1436890

Aleksander Kotsis (1836 Ludwinów/k.Krakowa - 1877 Podgórze)

W gościnie u górali

olej, płótno, 42,2 × 34 cm

na odwrocie nalepka z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z opisem pracy

Obraz posiada ekspertyzę p. Katarzyny Posiadały z 2004 r.
Reprodukowany:
– „Malarstwo polskie XIX i XX wieku z kolekcji prywatnych”, katalog wystawy, Przysucha 2007, s. 14
– Jerzy Zanoziński, „Aleksander Kotsis 1836 – 1877”, Warszawa 1953, il. 36

„W tym, co stworzył najlepszego, potrafił zawrzeć tyle najprawdziwszej, najczystszej poezji plastycznej, w pracach słabszych odkryć można zawsze fragmenty tak piękne, że wobec brzmienia jego nazwiska nie może dzisiejszy malarz pozostać obojętny. Kotsis jest jednym z naszych najlepszych malarzy.”
J. Wolf, Książka o Kotsisie [w:] Ateneum, nr 3 Warszawa 1938

„Kotsis był przede wszystkim malarzem scen rodzajowych z życia chłopów, górali, Żydów i dzieci. Postacie te przedstawiał w obrazach o prostej fabule i przejrzystych układach kompozycyjnych. Znaczną grupę wśród nich stanowią studia wnętrz chłopskich, często rozgrywane w półmroku i utrzymane w wąskiej gamie kolorystycznej.”
J. Polanowska, Słownik artystów polskich, Ossolineum 1986, s. 186

„Obraz W gościnie u górali jest wyrafinowanym studium kolorystycznym, złożonym z ciepłych brązów, bieli, szarości, granatu. Obraz malowany jest szkicowo, szerokimi pociągnięciami pędzla. Występuje tu charakterystyczne dla malarstwa Aleksandra Kotsisa rozmycie konturów, dające w efekcie wrażenie
zamglenia.” K. Posiadała, Fragment ekspertyzy do obrazu Aleksandra Kotsisa W gościnie u górali.

Aleksander Kotsis
Uczył się rysunku i malarstwa w krakowskiej SSP pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, Władysława Łuszczkiewicza i Aleksandra Płonczyńskiego. W 1857 roku zadebiutował w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym zresztą często wystawiał swoje prace w następnych latach. Dzięki uzyskanemu stypendium rządowemu w 1860 roku, wyjechał na dalsze artystyczne studia do Wiednia. W 1862 roku powrócił do Krakowa. Tutaj związał się z ruchem patriotycznym młodzieży, skupionym wokół pracowni rzeźbiarskiej Parysa Filippiego. Od tego czasu sporo podróżował odwiedzając m.in. Paryż i Monachium. Zmarł przedwcześnie na nieuleczalną chorobę mózgu. Kotsis w swojej malarskiej twórczości malował przede wszystkim sceny rodzajowe związane z życiem wsi krakowskich i podhalańskich. W jego dorobku artystycznym nie brakuje również licznych portretów starych górali i Żydów. Malował również pejzaże tatrzańskie. Jego kompozycje odznaczają się przejrzystymi układami, a wykorzystywana ciemna kolorystyka i perfekcyjne operowanie światłocieniem znamionowały nawiązanie artysty do dzieł holenderskich dawnych mistrzów. Prace Kotsisa były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą m.in. w Warszawie, Wiedniu i Lwowie.
Czytaj więcej
Cena wylicytowana
34 000 zł
Zapytaj o obiekt
Chętnie odpowiemy na każde pytanie!
+48 58 550 16 05
Treści zawarte w niniejszej witrynie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.

Sopocki Dom Aukcyjny Sp. z o.o.

ul. Boh. Monte Cassino 43

81-768 Sopot

 

58 550 16 05

Licytuj on-line
dzięki naszej aplikacji!
Google PlayGoogle Playzobacz więcej
Newsletter
Dołącz do newslettera i bądź na bieżąco!
Zapisz się