Aukcja Dzieł Sztuki / 28 listopada 2020

24. Aleksander Kotsis | W gościnie u górali

HomeAukcje nadchodząceAukcja Dzieł SztukiW gościnie u górali
w-goscinie-u-gorali-aleksander-kotsis-1047233w-goscinie-u-gorali-aleksander-kotsis-1436890

Aleksander Kotsis (1836 Ludwinów k.Krakowa – 1877 Podgórze k.Krakowa)

W gościnie u górali

olej, płótno, 42,2 × 34 cm

na odwrocie nalepka z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu z opisem pracy

Obraz posiada ekspertyzę p. Katarzyny Posiadały z 2004 r.
Reprodukowany:
– „Malarstwo polskie XIX i XX wieku z kolekcji prywatnych”, katalog wystawy, Przysucha 2007, s. 14
– Jerzy Zanoziński, „Aleksander Kotsis 1836 – 1877”, Warszawa 1953, il. 36

„W tym, co stworzył najlepszego, potrafił zawrzeć tyle najprawdziwszej, najczystszej poezji plastycznej, w pracach słabszych odkryć można zawsze fragmenty tak piękne, że wobec brzmienia jego nazwiska nie może dzisiejszy malarz pozostać obojętny. Kotsis jest jednym z naszych najlepszych malarzy.”
J. Wolf, Książka o Kotsisie [w:] Ateneum, nr 3 Warszawa 1938

„Kotsis był przede wszystkim malarzem scen rodzajowych z życia chłopów, górali, Żydów i dzieci. Postacie te przedstawiał w obrazach o prostej fabule i przejrzystych układach kompozycyjnych. Znaczną grupę wśród nich stanowią studia wnętrz chłopskich, często rozgrywane w półmroku i utrzymane w wąskiej gamie kolorystycznej.”
J. Polanowska, Słownik artystów polskich, Ossolineum 1986, s. 186

„Obraz W gościnie u górali jest wyrafinowanym studium kolorystycznym, złożonym z ciepłych brązów, bieli, szarości, granatu. Obraz malowany jest szkicowo, szerokimi pociągnięciami pędzla. Występuje tu charakterystyczne dla malarstwa Aleksandra Kotsisa rozmycie konturów, dające w efekcie wrażenie
zamglenia.” K. Posiadała, Fragment ekspertyzy do obrazu Aleksandra Kotsisa W gościnie u górali.

Estymacja:
45 000 - 60 000 zł
Cena wywoławcza:
34 000 zł